"Nade wszystko sobie cenię:
zadumę, zachwyt, milczenie..."
Jan Sztaudynger

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy fot.: Karkonoski Park Narodowy

Park obejmuje masyw górski Karkonoszy i położony jest wzdłuż granicy polsko- czeskiej. Graniczy z Czeskim Parkiem Narodowym .

W 1992 roku oba parki zostały uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Przyrody.

Karkonosze zbudowane są głównie z granitów, łupków krystalicznych i gnejsów. Charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą. W wyższych partiach gór znajdują się skały o ciekawych kształtach ( Końskie Łby, Trzy Świnki, Pielgrzymy )kotły polodowcowe ( Śnieżne Kotły , Kocioł Małego Stawu) i jeziora górskie ( Mały i Wielki Staw, Śnieżne Stawki ). Z góry spływają potoki tworząc liczne kaskady ( Wodospad Łomniczki ). Na płaskich grzbietach występują torfowiska, zbiorowiska traw, zioł i jagód.

Niższe partie gór pokryte są lasami iglastymi z małą domieszką jaworu i buka. Miejscami dosyć licznie występuje kosodrzewina. Najwyższy szczyt Karkonoszy to Śnieżka 1603 m n.p.m. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej infrastukturze turystycznej stanowi cel turystów. Karkonosze to także schroniska, te kameralne do których się wraca z pewnym sentymentem i przyjemnością i  ..  te duże. Bardzie wprawieni piechurzy mogą przejść Karkonosze w jeden dzień. Od Hali Szrenickiej po Śnieżkę.

Aby jednak delektować się uroczymi miejscami lepiej rozłożyć tę drogę na kilka etapów. Spać w schroniskach, poczuć magię gór...